Tutaj prześledzisz działania grup młodzieżowych w ramach ich projektów.

Grupa: Krakow Owe

KrakówOWE to grupa licealistów – pasjonatów ekonomii. Samodzielnie organizują regularne spotkania samokształcenia w dziedzinie ekonomii i przedsiębiorczości. Celem bezpośrednim tych spotkań jest przygotowanie do olimpiady przedmiotowej w ww. wymienionych dziedzinach. Wobec niedostatecznej oferty dydaktycznej w standardowym planie zajęć szkolnych, uczniowie wzięli sprawę w swoje ręce, a skutkiem tego są co roku coraz wyższe wyniki uczestników KrakówOWE w narodowych konkursach wiedzy.

Cele dalsze realizowane przez grupę:

– wpieranie samodzielności licealistów w kształtowaniu własnej ścieżki rozwojowej

– budowanie świadomości ekonomicznej wśród młodzieży

– kultura otwartej dyskusji

– rozważne decyzje polityczne i obywatelskie

– rozpoznanie współczesnego rynku pracy przed podjęciem decyzji o przyszłej karierze

W ramach programu MŁODZI W AKCJI, podczas kursu szkoleniowego uczestnicy KrakówOWE stworzyli plan wzmocnienia i rozwinięcia swojej grupy. W trakcie trwania projektu, zorganizują 4 spotkania, mające miejsce w sali udostępnionej przez VLO na ul. Studenckiej. W trakcie tych spotkań wzrośnie liczba uczestników z innych szkół Krakowa, wzrośnie też rozpoznawalność grupy w środowisku licealistów. Zakupione zostaną podręczniki wzbogacające bibliotekę, którą dysponują uczniowie w sposób niezależny od infrastruktury szkolnej. Przewidywane jest dalsze udostępnienie książek na potrzeby grupy, pod warunkiem że będą one w sposób otwarty dostępne dla samokształcącej się młodzieży na terenie Krakowa. Kolejnym zakupem są promocyjne notatniki ze znakami graficznymi Miasta Krakowa oraz programu Młodzi w akcji oraz catering wspomagający atmosferę spotkań.

Grupa: Art Message

Grupa ART MESSage postawiła sobie za cel promocję sztuki i twórczości wśród krakowskiej młodzieży poprzez akcję performance, w której zaprasza swoich rówieśników do obejrzenia improwizacji teatralnej, a następnie malowania obrazu pt. „Sztuka wokół nas”. Uczestnicy performance nie tylko wspólnie tworzą dzieło sztuki, ale i dla utrwalenia efektu dostają minisztalugi i ulotki informujące o dniach bezpłatnych w krakowskich muzeach, które mają im przypominać o tym, że sztuka nas otacza oraz że warto skorzystać z możliwości oferowanych w tej dziedzinie przez nasze miasto.

Grupa: Pomocne Grażyny

Pomocne Grażyny to dynamiczny duet: Paulina i Gabrysia, którym leży na sercu integracja osób sprawnych z tymi, którzy mają pewnie niepełnosprawności. Aby podnieść świadomość problemów, z jakimi zmagają się osoby z niepełnosprawnościami postanowiły zorganizować akcję promocyjną oraz kurs pierwszej pomocy pod kątem pomagania osobom z niepełnosprawnościami. Kurs odbędzie się 8 grudnia, a dzień później praktyczna gra terenowa.

Uwaga – kurs pierwszej pomocy będzie certyfikowany!

Grupa: Śnieżynki 

Jesteśmy grupką uczniów Prywatnego Gimnazjum Akademickiego nr 6 w Krakowie. Zależy nam na dobru zarówno ludzi, jak i zwierząt zamieszkujących nasze miasto. W swoim projekcie staraliśmy się poprawić jakość życia krakowskich ptaków, montując budki lęgowe, oraz zapewnić psom dostęp do wody pitnej podczas spacerów. Próbujemy także zaangażować w takie działania resztę społeczeństwa i uświadomić innym wagę problemów zwierząt w mieście

Grupa: FitKid

Grupa FitKid walczy ze złymi nawykami żywieniowymi młodych ludzi. Ponieważ zaczynają się one kształtować bardzo wcześnie, grupa postanowiła przeprowadzić warsztaty degustacji w szkołach podstawowych ucząc jak zastępować cukier i sól w potrawach i rozdając książeczki z przepisami na zdrowe przekąski. Obok tego grupa zachęcać będzie dzieci do ruchu i aktywności poprzez warsztaty taneczne.

Grupa: Armia Młodych 

Armia Młodych chce zainteresować historią młodych ludzi i łamać stereotypy na temat historii jako nieprzyszłościowej dziedziny. Armia chce pokazać, że historia wpływa na teraźniejszość i ma związek z dzisiejszymi wydarzeniami.

Jak? Chce grać w historyczne gry planszowe z dzieciakami w szkołach podstawowych aby nauczyć ich postrzegać historię, jako grę różnych elementów, które można w ciekawy sposób analizować.

Grupa: Średnio na Jeża 

Projekt Średnio na Jeża alarmuje o problemie wymierania jeży, zanieczyszczenia środowiska i apeluje o wsparcie pogotowia jeżowego. Jest kierowany do krakowskiej młodzieży licealnej – w liceach odbędą się prelekcje grupy projektowej na temat jeży oraz będzie można na miejscu zaangażować się w ich ratowanie. Młodzi pokażą młodym co można zrobić, by uratować ten uroczy gatunek.

Grupa: Być Sobą

Być z sobą to projekt kierowany do krakowskiej młodzieży licealnej. Ma na celu zwiększenie samooceny i samoakceptacji przez organizację różnego rodzaju warsztatów. W planie są warsztaty z artetarapii z Joanną Żyłowską (7.12.2018r) oraz ze świadomości ciała z Moniką Kiwak (16.12.2018r), które mają pobudzić wyobraźnię i kreatywność, ułatwić wyrażanie emocji, zwiększyć świadomość ciała oraz wzbudzić pewność siebie. Dodatkowo odbędzie się wernisaż prac plastycznych oraz plakatów artystycznych z przesłaniem motywującym do pozbycia się kompleksów.

Grupa: Traces of Art

Grupa Traces of ART zauważyła, że młodzi ludzie nie tylko nie interesują się sztuką, ale i nie rozumieją jej wpływu na ich rozwój personalny. Dlatego postanowiła zaprosić specjalistów w dziedzinie psychologii twórczości, teoretyków i praktyków zajmujących się sztuką (m.in. taniec, malarstwo), aby w przystępny sposób opowiedzieli młodzieży dlaczego warto angażować się w działalność artystyczną i jaki ma to wpływ na wyrażanie własnych emocji, poczucie własnej wartości, kreatywność oraz motywację do pracy i samorozwoju. Spotkanie odbędzie się w formie talk show wraz z quizem z nagrodami dla publiczności (torby, koszulki i naklejki z cytatami motywacyjnymi).